Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śródlądowa agonia

11 sierpnia 2005 | Nauka i Technika | KK
źródło: Nieznane

GEOGRAFIA Śródlądowa agonia W Kazachstanie dobiegła końca budowa grobli, która ma uratować północną część wysychającego Jeziora Aralskiego

Groblę oficjalnie oddano do użytku 5 sierpnia. Jest ona wzniesiona z betonu i piasku, ma 13 kilometrów długości i cztery metry wysokości. Przecina niewielki kanał wodny łączący dwa akweny, które pozostały z jednego wielkiego wysychającego Jeziora Aralskiego.

Grobla sprawi, że wody Syr-Darii nie wsiąkną bezproduktywnie w piasek pustyni, lecz zasilą większy zbiornik. Mniejszy akwen, czyli południowa część Jeziora Aralskiego, jest definitywnie skazany na zagładę; zdaniem ekspertów NASA, ONZ i Banku Światowego, innego wyjścia nie ma.

Aralskie szczęście

Tragedia Jeziora Aralskiego zaczęła się w latach 60. ubiegłego wieku, gdy władze ZSRR postanowiły zwiększyć produkcję bawełny na terenach Azji Środkowej. Zbudowano sieć kanałów nawadniających, do których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3608

Spis treści
Zamów abonament