Procedura budzi wątpliwości
Niedawno Ministerstwo Finansów odpowiedziało na niektóre pojawiające się w praktyce pytania. W piśmie z 12 lipca 2005 r. (SP1/768/033-235/1584/04/AA) wyjaśniło m.in., czy możliwe jest przeprowadzenie czynności sprawdzających u kontrahenta podatnika, który aktualnie nie prowadzi działalności gospodarczej, oraz czy można doręczyć protokół kontroli po upływie limitu czasu trwania kontroli. Wypowiedziało się też na temat skutków zawieszenia kontroli i złożenia przez kontrolowanego zastrzeżeń i wyjaśnień pokontrolnych. Obszerne fragmenty tego pisma prezentujemy poniżej. Skrót op oznacza ustawę z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60). Śródtytuły pochodzą od redakcji.
Czynności sprawdzające"(...) Na mocy art. 274c op organ podatkowy uprawniony jest, w związku z prowadzoną kontrolą podatkową, do żądania od kontrahentów podatnika wykonujących działalność gospodarczą przedstawienia dokumentów, w zakresie objętym kontrolą u podatnika w celu sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności. Przepis ten zawęża zakres podmiotowy ww. czynności sprawdzających do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta