Najpierw pensja, odszkodowanie później
Problem zaczyna się, gdy firma popada w tarapaty finansowe.
Jest oczywiste, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, będąca umową odrębną od umowy o pracę, nie może być uznana za tożsamą ze stosunkiem pracy. Jest tak niezależnie od tego, że czasami od zobowiązania się do jej zawarcia pracodawca może uzależnić zawarcie z pracownikiem umowy o pracę.
Jak jednak kwalifikować ją, gdy dochodzi do upadłości pracodawcy? Wiele zależy od faktycznej sytuacji.
Zatrudniony u upadłegoRozpatrzmy najpierw taką, gdy pracownik, z którym pracodawca zawarł odrębną umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, jest w dniu ogłoszenia upadłości nadal zatrudniony w przedsiębiorstwie dłużnika. W takim wypadku syndyk, likwidując przedsiębiorstwo upadłego, będzie musiał najczęściej niezwłocznie zwolnić wszystkich pracowników, a ich należności wynikające ze stosunku pracy zaspokoić zgodnie z ustawą Prawo upadłościowe i naprawcze (pun). Przy czym, co istotne, należności ze stosunku pracy, jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta