Tylko człowiek nadprzyrodzonej nadziei
Nadzieja dla katolików to nadprzyrodzona pewność siebie. To przekonanie, że zadania, które stawia przed nami Bóg, z Jego pomocą zdołamy wypełnić. Nadzieja jest więc cnotą szczególnie realistyczną. Dotyczy realizacji powinności, a także potwierdza ich odniesienie do rzeczywistości. Wielokrotnie powracającym wątkiem kolońskiego nauczania Benedykta XVI był chrześcijański obowiązek wobec świata.
Papież bardzo jasno potwierdził, że "Kościół katolicki angażuje się na rzecz tolerancji, szacunku, przyjaźni i pokoju między wszystkimi narodami, kulturami i religiami". Jednocześnie to, co mówił o świecie, w którym mają działać chrześcijanie, pozbawione było upiększających złudzeń. Chrześcijaństwo chce stosunków przyjaźni za wszystkimi religiami i narodami nie dlatego, by redukowało się do pragnienia doczesnego pokoju, ale dlatego, że taka jest natura ewangelii, w tym objawia się jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta