Coraz więcej w gminie, coraz mniej u pracodawcy
Obciążenie pracodawców wypłatą świadczeń rodzinnych to pozostałość po systemie obowiązującym przed 1989 r. Ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2003 r. nr 228, poz. 2255 ze zm.) zakłada sukcesywne przejmowanie przez gminy realizacji wszystkich świadczeń rodzinnych.
Do kiedyPrzypomnijmy:
> od 1 maja 2004 r. (czyli od wejścia w życie ustawy) świadczenia rodzinne otrzymują wyłącznie w gminie wszyscy uprawnieni pracujący u pracodawców zatrudniających mniej niż 5 pracowników;
> od 1 września 2005 r. do gminy przejdą wszyscy uprawnieni, których pracodawca w dniu 31 lipca 2005 r. zatrudniał mniej niż 20 pracowników;
> od 1 września 2006 r. świadczenia rodzinne wypłacać będą wyłącznie gminy.
Jakie świadczeniaPonadto w ustawie o świadczeniach rodzinnych przyjęto, że nie wszystkie świadczenia rodzinne mogą być wypłacane przez pracodawców. W ich gestii pozostawiono możliwość wypłaty zasiłków pielęgnacyjnych i zasiłków rodzinnych wraz z wybranymi tylko dodatkami.
Po nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta