Nie gorzej niż w ustawach
Według regulaminu firmy sobota jest dniem wolnym od pracy dla personelu. Niekiedy jednak pracownicy muszą przyjść w sobotę do pracy. W regulaminie wynagradzania zapisano natomiast, że jeżeli pracownik będzie miał nadgodziny, to częściowo będą one rekompensowane czasem wolnym w proporcji 1:1. Jak należy wynagradzać, jeżeli taka praca w godzinach nadliczbowych występuje w sobotę?
Zgodnie z art. 151 3 k.p. pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 k.p., np. szczególne potrzeby pracodawcy, wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (czyli w tym wypadku w sobotę), przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego w terminie z nim uzgodnionym.
Nieudzielenie dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy może stanowić naruszenie przepisów o czasie pracy. Jest to wykroczenie przeciwko prawom pracownika zgodnie z art. 281 pkt 5 k.p.
Jednak gdy nieudzielenie dnia wolnego w zamian za pracę wykonywaną na polecenie pracodawcy w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta