Przymiarki do europejskich stóp
W ostatnich tygodniach sporo było wypowiedzi polityków uznających, że podobieństwo wskaźników bieżącej inflacji w strefie euro i w Polsce stanowi dostateczną przesłankę do zrównania stóp procentowych NBP ze stopami Europejskiego Banku Centralnego.
Według tego rozumowania fakt, iż roczny wskaźnik inflacji w dwóch największych krajach strefy euro - Niemczech i Francji - wyniósł w sierpniu 2005 1,9 i 1,8 proc., a w Polsce - 1,6 proc., otwiera drogę do obniżenia stopy referencyjnej NBP z obecnych 4,5 do 2 proc., czyli do poziomu obowiązującego w EBC. Pogląd ten spopularyzowała część mediów. W konsekwencji wśród tych ich odbiorców, którzy nie są ekonomistami i skłaniają się ku bardzo powierzchownym ocenom stanu gospodarki, mógł on zrodzić fałszywe przekonanie, że w Polsce stopy procentowe rzeczywiście powinny być o połowę niższe. Dlatego celowe wydaje się zwrócenie uwagi choćby na kilka faktów, w świetle których widać słabość tego rozumowania.
INFLACJA INACZEJ MIERZONARoczny wskaźnik inflacji, który pokazuje wzrost cen towarów i usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta