Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praktyczne pożytki z teorii gier

15 października 2005 | Ekonomia | HS
źródło: Nieznane

Przy rozwiązywaniu problemów z zakresu nauk społecznych coraz częściej sięga się po metody matematyczne Praktyczne pożytki z teorii gier Teoria gier zajmują się matematycy, ekonomiści socjologowie, politolodzy, wojskowi, a nawet biolodzy. HONORATA SOSNOWSKA

Tegoroczna Nagroda Nobla z ekonomii przypadła uczonym zajmującym się teorią gier: Robertowi Aumannowi i Thomasowi Schellingowi. W 1994 roku laureatem tej nagrody został John Nash (bohater filmu "Piękny umysł") wraz z Johnem Harsanyim i Reinhardem Seltenem. Dwa tak znaczące wyróżnienia w ciągu jedenastu lat podkreślają, jak wielkie znaczenie ma ta dziedzina dla nauk ekonomicznych.

Czym jest teoria gier? Co ma wspólnego gra w brydża czy ruletkę z analizą zjawisk gospodarczych i społecznych? Z grą mamy do czynienia, gdy opisujemy sytuacje konfliktu i kooperacji, zwłaszcza zaś tzw. decyzje interaktywne. Cóżzatem określa grę? Otóż potrzebni są przede wszystkim gracze. Mogą to być ludzie jak w grach towarzyskich, ale również inni decydenci, np. firmy działające na rynku, pracodawcy i związki zawodowe, państwa prowadzące wojnę lub pertraktacje międzynarodowe, a nawet komputery.

Gracze mają swoje strategie. Strategia to plan, jak zachować się w grze - biorąc pod uwagę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3663

Spis treści
Zamów abonament