Najpierw sprzedaż, potem faktura
Tak wynika z ustawy o VAT, jednak organy podatkowe mogą mieć na ten temat inne zdanie.
Wydanie towarów na podstawie umowy komisu jest w świetle ustawy o VAT dostawą towarów. A więc zasady rozliczania VAT i fakturowania komisu są analogiczne jak w przypadku umowy kupna-sprzedaży. Od 1 czerwca 2005 r. zmienił się jednak moment powstania obowiązku podatkowego u komitenta, a więc u osoby wstawiającej towar w komis.
Liczy się otrzymanie zapłatyZgodnie z nowym art. 19 ust. 16a obowiązek podatkowy w przypadku wydania towarów przez komitenta na rzecz komisanta powstaje z chwilą otrzymania przez komitenta zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dostawy towarów dokonanej przez komisanta. Wcześniej obowiązek podatkowy powstawał natomiast w momencie wystawienia faktury, ale nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru. Zmiana wprowadzona od 1 czerwca 2005 r. pozwala więc na płacenie VAT przez komitenta dopiero po sprzedaży towaru przez komisanta.
PRZYKŁADFirma A jest producentem mebli. Część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta