Czas na monitorowanie i terapię
Są już przepisy umożliwiające kompleksowe zwalczanie przestępstw seksualnych. Ale czy istnieją po temu warunki?
Prawo i praktyka orzekania i wykonywania kar niewiele uwagi poświęcały problemom postępowania ze sprawcami przestępstw seksualnych, mimo systematycznego wzrostu liczby takich czynów. Tylko co jakiś czas, tak w Polsce, jak i w innych państwach, media i opinię publiczną bulwersowały przestępstwa popełniane przez dewiantów seksualnych, zwłaszcza pedofilów. Wkrótce dyskusje zamierały, a słuszne postulaty pozostawały na papierze.
W Polsce stan ten zmienił się dopiero 26 września 2005 r. dzięki wejściu w życie nowelizacji trzech kodeksów: karnego (k.k.), postępowania karnego (k.p.k.) i karnego wykonawczego (k.k.w.); jedynie zmienione art. 96 i 117 k.k.w. zaczną obowiązywać 1 stycznia 2006 r. (Dz. U. nr 163, poz. 1363).
Przepisy już sąMamy więc przepisy, które znacznie rozszerzają zakres postępowania z następującymi sprawcami: > skazanymi za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego, > którzy popełnili przestępstwo w związku z zaburzeniami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta