Rażący błąd nie zawsze jest rażącym naruszeniem prawa
Pal licho, gdy jest to z korzyścią dla podatnika. Gorzej, jeżeli ogranicza to jego prawa nabyte w związku z otrzymaną wcześniej interpretacją.
Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 2 ordynacji podatkowej (dalej op) organ odwoławczy w decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez organ podatkowy I instancji z urzędu, m.in. jeżeli postanowienie to rażąco narusza prawo.
Ordynacja podatkowa nie definiuje, co należy przez to rozumieć, dlatego może się zdarzyć, że to samo zdarzenie zostanie różnie ocenione, w zależności od subiektywnych odczuć każdego z nas. Jednak uznanie ma swoje granice, bowiem w orzecznictwie oraz doktrynie prawa podatkowego utrwaliły się już podstawowe kryteria stwierdzenia rażącego naruszenia prawa, którymi należy się bezwzględnie kierować.
Zdają się o tym zapominać niektóre izby skarbowe, na siłę zmieniające błędne ich zdaniem interpretacje urzędów skarbowych i to nie tylko z powodu ich niezgodności z prawem materialnym, ale i naruszenia procedury przy wydawaniu interpretacji.
Uchylone, bo niezgodne z poglądami ministraWśród udostępnionych na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta