Aport wolny od obciążeń
Kwestia ta budzi wątpliwości, które ożyły po uchwaleniu nowej ustawy o VAT.
Ponieważ w takim wypadku w ramach umowy spółki ma miejsce dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług zwolnione z VAT, czynność ta moim zdaniem nie powinna być objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC).
Jeśli VAT, to nie PCCPodatkowi temu podlegają enumeratywnie wymienione w ustawie regulującej ten podatek czynności cywilnoprawne - w tym m.in. umowa sprzedaży i umowa (także zmiana umowy) spółki.
Ustawa przewiduje jednak pewne wyjątki. Otóż z jej art. 2 pkt 4 wynika, że nie są nim objęte te czynności, z tytułu dokonania których przynajmniej jedna ze stron jest opodatkowana VAT lub z tego podatku zwolniona (z wyłączeniem zwolnionych z VAT umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego - te zawsze podlegają PCC).
Nie są więc opodatkowane PCC te czynności, których wykonanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Nie ma przy tym znaczenia, czy obowiązek ten przekształci się w zobowiązanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta