Kulig i majówka nie na rachunek firmy
Jednak wiele firm nie tworzy takiego funduszu. Czy ich także dotyczy ten zakaz?
Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych ustawą. Z jej art. 8 ust. 1 wynika natomiast, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Świadczenia z funduszu powinny więc być przyznawane na podstawie oceny indywidualnej, osobistej sytuacji pracownika, jego warunków życiowych i materialnych.
Zakaz dotyczy wszystkichOrgany podatkowe zwykle zwracają uwagę tylko na treść pierwszego z powołanych przepisów, uznając że z działalnością socjalną mamy do czynienia zawsze wówczas, gdy pracodawca świadczy na rzecz pracowników wymienione w nim usługi (bez względu na to, czy kieruje się takimi kryteriami jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta