Kosztem tylko badania obowiązkowe
Mimo to dwa lata temu ustawodawca postanowił wyłączyć większość wydatków związanych z ochroną zdrowia z kosztów uzyskania.
Motywował to "zbyt częstym wykorzystywaniem przez pracodawców tej formy pozapłacowego wynagradzania pracowników" (tak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy wprowadzającej zakaz uwzględniania ich w kosztach firmy).
Generalnie nie kosztArtykuł 23 ust. 1 pkt 60 updof i art. 16 ust. 1 pkt 65 updop mówią, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodu "wydatków związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw".
Wyjątki wynikające z kodeksu pracyPrzyjrzyjmy się najpierw owym wyjątkom, czyli temu, jakie wydatki pracodawcy mogą zaliczyć do kosztów podatkowych. Z art. 229 kodeksu pracy wynika, że obowiązkiem pracodawcy jest finansowanie czterech rodzajów badań lekarskich: > wstępnych - którym podlegają osoby przyjmowane do pracy, > okresowych - którym podlegają pracownicy już zatrudnieni, a także byli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta