Nie opłaca się zatrudniać małżonka
Wydatki na rzecz pracowników - zwłaszcza te, do których pracodawca jest wyraźnie zobowiązany przez przepisy prawa pracy - to mocne pozycje kosztów uzyskania przychodów. Problem pojawia się, gdy zatrudnionym i beneficjentem tych świadczeń jest małżonek właściciela firmy albo jego małoletnie dziecko (umowę o pracę można zawrzeć z osobą, która ukończyła 16 lat). A w wypadku spółek osobowych - małżonek lub małoletnie dziecko jednego ze wspólników.
Zakaz zaliczania do kosztów pensji wypłaconej członkom najbliższej rodziny organy podatkowe wywodzą z treści art. 23 ust. 1 pkt 10 updof, głoszącego, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w razie prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej (jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, partnerskiej) - także małżonków i dzieci wspólników.
Wartość pracy to też wynagrodzeniePonieważ w przepisie tym mowa jest tylko o wartości pracy, a nie o wynagrodzeniu za pracę, niektórzy doradcy podatkowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta