Żeby nikomu nie wyrządzać szkody
Gerard Bieniek: Z takim zjawiskiem trzeba się liczyć, ludzie poszukują różnych możliwości uzyskania pieniędzy. Kodeks cywilny reguluje zaś nie tylko odpowiedzialność odszkodowawczą za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy, lecz także zawiera system odpowiedzialności za tzw. czyny niedozwolone. To szeroka dziedzina, poczynając od czynów, które prawo karne kwalifikuje jako przestępstwa, do zdarzeń, które z przestępstwem nie mają nic wspólnego, ale które można podciągnąć pod zasadę: nikomu nie wyrządzać szkody.
Z tego wynika odpowiedzialność na zasadzie winy, kiedy poszkodowany musi wykazać ją sprawcy. Drugi rodzaj to odpowiedzialność oparta na tzw. ryzyku, czyli oderwana od winy. Stosowana przez sam fakt wyrządzenia szkody i istnienia związku przyczynowego. Najbardziej znany przykład: wypadki komunikacyjne. Ta odpowiedzialność uzasadniana jest tym, że w pewnych okolicznościach istnieje wzmożone niebezpieczeństwo powstania szkody.
Trzeci rodzaj to odpowiedzialność na zasadzie słuszności. To wąska grupa przypadków, kiedy w grę nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta