Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stąd do prawego państwa

28 listopada 2005 | Prawo | JK
źródło: Nieznane

ROZWAŻANIA Zbyt często prawem grają politycy i partykularne interesy grupowe Stąd do prawego państwa Chodzi mi o państwo, w którym chciałbym żyć i czuć się dobrze. Takiej Polski chyba jeszcze nie ma. Tak więc to postulat, wizja na przyszłość. prof. Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego Rz: Niepokojący może się wydać tytuł nowej książki pana profesora: "Prawa Polska". Prawa Polska - to konstatacja czy postulat?

Marek Safjan: Podjąłem próbę oceny państwa - jego zasad i wartości - z punktu widzenia własnych, niekiedy bardzo osobistych doświadczeń. Chodzi mi o państwo, w którym chciałbym żyć i czuć się dobrze. Takiej Polski chyba jeszcze nie ma. Tak więc to postulat, wizja na przyszłość. Mamy demokrację i jej liczne instrumenty, mamy państwo prawa zadekretowane w konstytucji, ale nie da się powiedzieć, że mamy państwo prawe.

Czego brakuje mu do prawości?

Prawości brakuje w wielu dziedzinach. Ale uznałem, że warto nie tylko krytycznie spojrzeć na nie (bo to nic nowego), ale poszukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie działa tak, jak byśmy sobie życzyli.

Odpowiedź można sprowadzić do kilku punktów. Po pierwsze - nie jesteśmy bez winy jako społeczeństwo, bo nie potrafiliśmy stworzyć wizji prawej Polski, a jeśli nawet, to nie udaje się jej zrealizować. Po wtóre (i zapewne najważniejsze) - nie nauczyliśmy się być społeczeństwem obywatelskim, myśleć kategoriami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3698

Spis treści
Zamów abonament