Religia demokracji
Gdy sześć lat temu ukazał się pierwszy tom redagowanego przeze mnie kwartalnika "Christianitas", otrzymałem list od o. Stanisława Obirka, wówczas redaktora "Życia Duchowego", który pisał, że "cieszy go rozmaitość". Przyznam otwarcie, że mnie typ rozmaitości reprezentowany przez o. Obirka nigdy nie cieszył - jednak sądzę, że mimo wszystko ma on w sobie coś sympatycznego, a jego słowa o gotowości do dialogu są szczere.
Teraz po lekturze wywiadu rzeki "Przed Bogiem" ( drukowanego we fragmentach m.in. w "Rzeczpospolitej") dodałbym, że jego autor jest człowiekiem odważnym i najprawdopodobniej mówiącym precyzyjnie to, co myśli. Jednak wszystkie te piękne cechy nie składają się na choćby gram mojej akceptacji dla głoszonych przezeń poglądów, które uważam za destrukcyjne.
KOŚCIÓŁ PRZECIĘTY NA PÓŁJak wiadomo, powodem największego zgorszenia jego wypowiedziami były nonszalanckie sformułowania o papieżu Janie Pawle II. Byłoby jednak błędem, gdyby polemika z Obirkiem ograniczyła się do kwestii taktownego odnoszenia się do zmarłego Ojca Świętego. Choć dziś przyznaje się on nawet do pewnej zgody z diagnozami Jerzego Urbana,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta