Turcja a sprawa polska
Ustępujący szef polskiego MSZ, Adam Rottfeld, w wywiadzie udzielonym niedawno "Rzeczpospolitej" wyraził nadzieję, że nowy prawicowy rząd nie zmieni stanowiska Polski w kwestii rozszerzenia Unii o Turcję. Dobrze by było, aby nowy prezydent i nowy rząd nie tylko dalej popierali wejście Turcji do UE, ale by uczynili z tej sprawy jeden z priorytetów polskiej polityki zagranicznej
Tezy amerykańskiego specjalisty od spraw międzynarodowych Samuela Huntingtona o nieuchronnym konflikcie cywilizacji zdominowały ostatnio myślenie o świecie. Stanowiły zarazem podbudowę ideologiczną dla amerykańskiej interwencji w Iraku. W myśl tej koncepcji konflikty pomiędzy światem chrześcijańskim a muzułmańskim są nie do uniknięcia i będą się tylko zaostrzać.
ŚWIAT EUROPEJSKIEJ EKSPANSJINa przekór tym tezom, francuski politolog Dominique Wolton od kilku lat z uporem przekonuje, że rozszerzeniu Unii na wschód (które nastąpiło 1 maja 2004 roku) powinna towarzyszyć jakaś forma otwarcia czy wręcz rozszerzenia Unii na południe.
Nie tylko o samą Turcję, gdzie tradycje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta