Całkowicie niezdolny do pracy też może pracować
Koniecznie jednak przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu należy przeanalizować wybór formy korzystania z pracy takiej osoby oraz dokładnie zapoznać się ze stanem jej zdrowia. Nie zawsze, jak świadczy praktyka, stan opisany w orzeczeniu lekarskim wydanym do celów rentowych zgodny jest ze stanem faktycznym i potrzebami pracodawcy. Ale zawsze pracodawca powinien sprawdzić (najlepiej przez lekarza opiekującego się załogą), jakie były przyczyny orzeczenia niezdolności do pracy, niepełnosprawności lub inwalidztwa. Szczególnie ostrożnie należy podchodzić do zatrudnienia osób uznanych za inwalidów I lub II grupy albo osoby całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji.
Umowa o pracę czy umowa cywilnaPotencjalni pracodawcy i pracownicy mogą wybrać jeden z rodzajów umowy o pracę regulowanych przepisami kodeksu pracy lub jedną z umów cywilnoprawnych, wymienionych w kodeksie cywilnym. W dokonywaniu takiego wyboru mogą być przydatne informacje zamieszczone w zestawieniu 5.
Obciążenia składkami ubezpieczeniowymi i podatkami związane z wymienionymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta