Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europejskie sądy administracyjne wymieniają doświadczenia

02 stycznia 2006 | Prawo | DF
źródło: Nieznane

ROZWAŻANIA Europejskie sądy administracyjne wymieniają doświadczenia prof. Janusz Trzciński, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Rz: Mówi się czasem o naszym udziale w Stowarzyszeniu Rad Stanu i Najwyższych Sądów Administracyjnych. Co to za organizacja i na czym polega jej działalność?

Prof. Janusz Trzciński: Jest to organizacja państw Unii Europejskiej, w której Polska jest od maja 2004 r. pełnoprawnym członkiem. Skupia ona przedstawicieli sądownictwa administracyjnego w Europie, jej nazwa odzwierciedla fakt, że na naszym kontynencie istnieją różne postacie tego sądownictwa. Rady stanu były pierwszymi organami tego typu w Europie, powstałymi w okresie napoleońskim. Mają dwie podstawowe funkcje: kontroli aktów administracyjnych, czyli aktów władzy publicznej, oraz opiniowania aktów normatywnych wydawanych przez organy administracji publicznej. Drugi model to wyspecjalizowane sądy administracyjne, których podstawowym zadaniem jest kontrola aktów administracji publicznej, wykonywana dla ochrony praw i wolności obywatelskich. Te dwa typy sądów administracyjnych nie wyczerpują całej mozaiki. Są takie kraje, jak choćby Wielka Brytania, w których w ogóle nie ma sądownictwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3727

Spis treści
Zamów abonament