Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko dla Albańczyków

02 stycznia 2006 | Świat | MS
źródło: Nieznane

KOSOWO Tylko dla Albańczyków W tej prowincji nie wolno mówić po serbsku. Ani po bośniacku, chorwacku czy romsku. Grozi to co najmniej pobiciem. Wspólnota międzynarodowa zdaje się nie dostrzegać wagi problemu W marcu 2004 roku Albańczycy podpalili tysiące domów należących do Serbów i Romów. Członkowie mniejszości narodowych musieli szukać schronienia w obozach dla uchodźców i bazach wojskowych. Żołnierze KFOR byli bezradni (c) AP/VISAR KRYEZIU

Rozpoczęły się rozmowy na temat przyszłości Kosowa. Momentem przełomowym było ogłoszenie raportu specjalnego wysłannika ONZ do prowincji Kaia Eide. Eide stwierdził w nim, że sytuacja mniejszości znacznie się poprawiła, a rozmowy o statusie Kosowa będą sprzyjać respektowaniu ich praw.

"Rzeczpospolitej" udało się dotrzeć do innego raportu, sporządzonego przez niezależnych ekspertów dla instytucji międzynarodowych, z którego wynika, że sytuacja mniejszości w Kosowie nadal jest tragiczna.

Chociaż formalnie Kosowo wciąż należy do Serbii, nadzór nad nim sprawuje ONZ. Prowincję zamieszkują głównie Albańczycy, którzy domagają się natychmiastowego ogłoszenia niepodległości. Belgrad nie chce się na to zgodzić, a jednym z powodów są obawy o los kosowskich Serbów. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3727

Spis treści
Zamów abonament