Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Różne świadczenia i ustawy, zasady podobne

02 stycznia 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | SM

Różne świadczenia i ustawy, zasady podobne Mimo funkcjonowania kilkudziesięciu rodzajów różnych zasiłków, wypłacanych z różnych funduszów ubezpieczeniowych, Funduszu Pracy i budżetu państwa, zasady ustalania uprawnień do nich, wysokości i wstrzymywania wypłaty powiązane są na ogół z otrzymywanym lub utraconym przychodem z tytułu pracy lub innej działalności zarobkowej

W procesie ustalania uprawnień i wypłacania niektórych zasiłków uczestniczą pracodawcy. To oni są płatnikami zasiłków chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób. Wypłacają też niektóre świadczenia rodzinne, jeśli 31 marca 2005 r. zatrudniali co najmniej 5 osób.

Na zasiłku chorobowym

Jeśli ubezpieczony w czasie zwolnienia lekarskiego pracuje lub wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem, traci prawo do zasiłku chorobowego, i to za cały czas zwolnienia. Tak mówi art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zob. podstawa prawna). Zasadę tę stosuje się zarówno do pracowników i innych osób świadczących pracę lub usługi na rzecz podmiotu zatrudniającego, jak i do osób prowadzących działalność na własny rachunek.

Oznacza to, że pobieranie zasiłku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3727

Spis treści
Zamów abonament