Dzienniki czasu wojny
Dzienniki czasu wojny
Tomasz Stańczyk
Można podziwiać twórców konstytucji kwietniowej za to, że przewidzieli możliwość zaistnienia w przyszłości sytuacji grożącej trudnymi do przewidzenia skutkami dla interesów Polski. Postanowili więc, że prezydent będzie mógł wyznaczyć swego następcę, jeśli stanowisko głowy państwa zostanie zwolnione przed zawarciem pokoju. Dzięki temu internowany w Rumunii i pozbawiony możliwości działania Ignacy Mościcki wyznaczył, aktem datowanym 17 września w Kutach, swoim następcą Władysława Raczkiewicza. Po złożeniu urzędu przez Mościckiego, Raczkiewicz objął prezydenturę i mianował nowego premiera, gen. Władysława Sikorskiego. Ciągłość legalnych władz Rzeczypospolitej została w ten sposób uratowana. Tym samym zachowana została legalność wydawanych przez nie na emigracji aktów prawnych.
We wszystkich bibliotekach kompletujących ustawodawstwo dwudziestowiecznej Polski znajdują się oprawne tomy roczników Dzienników Ustaw i Monitorów Polskich. Lecz znakomita większość bibliotek nie posiada kompletu tych urzędowych wydawnictw, w których publikowane były akty prawne wydane w ostatnich czterech miesiącach 1939 r. i przez pięć lat wojny przez władze RP na emigracji. Teraz lukę tę wypełnia tom "Rzeczpospolita czasu wojny. Dziennik Ustaw i Monitor Polski 1939--1945", wydana przez Kopię pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta