Polaków autoportret ekonomiczny
Polaków autoportret ekonomiczny
Halina Frańczak, Krzysztof Chmielewski
Wyrażana przez Polaków subiektywna ocena ich własnej sytuacji ekonomicznej, od przeszło trzech lat mierzona przez Demoskop wynikami konsumenckich badań sondażowych, powoli, ale systematycznie poprawia się. Trudno doszukać się prostej zależności między tempem zmian wskaźników ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju a przekonaniem członków poszczególnych grup społecznych, że ich byt poprawia się. Wielkość oszczędności, skłonność do zakupów, ocena sytuacji finansowej w domu zmieniają się w odczuciach Polaków niemal niezależnie od ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju, za to w ścisłym związku z rytmem podwyżek płac, waloryzacji emerytur oraz zmian sytuacji na scenie politycznej. Wahania optymizmu i pesymizmu respondentów w ocenie warunków ekonomicznych, w jakich żyją, dość wyraźnie różnicuje również przynależność do poszczególnych grup zawodowych.
Prywatnym najlepiej
Wyraźnie zaznacza się podział na grupy społeczne zwykle przejawiające ponadprzeciętny optymizm, grupy sceptyczne i te, w których liczba ocen pozytywnych i negatywnych zbliżona jest do średniej. Najbardziej widoczna wydaje się różnica oceny własnej sytuacji ekonomicznej między grupą właścicieli prywatnych przedsiębiorstw a osobami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta