Pokój brzeski
Pokój brzeski
Polska 1987--89 w archiwach SED
Krystyna Grzybowska i Maciej Rybiński z Bonn
Przedstawiamy drugą część opisu wydarzeń w Polsce w ostatnich dwóch latach władzy komunistycznej, zachowanego w archiwach wschodnioniemieckiej SED, które udostępniono ostatnio "Rzeczpospolitej". Jest to opis, na podstawie relacji polskich towarzyszy, gorączkowego poszukiwania sposobów zawarcia -- według ulubionego określenia generała Wojciecha Jaruzelskiego -- pokoju brzeskiego ze społeczeństwem. Zachowania instrumentalnej władzy za wszelką cenę. Nawet za cenę radykalnej rewizji ideologii. W jednym zdokumentów stanowisko ideologiczne PZPR przedstawione jest następująco:
"Jednym z największych błędów teoretycznych jest traktowanie Marksa, Engelsa i Lenina jako nieomylnych głosicieli prawdy absolutnej. Tymczasem nie istnieje żadna teoria ekonomii politycznej socjalizmu. Dotychczasowa teoria hamowała tylko praktyczne procesy i łudziła fałszywymi nadziejami. Dlatego pierwszoplanowe zadanie polega na przemyśleniu ekonomii politycznej, a przede wszystkim kategorii produkcji towarowej, według precyzyjnej analizy marksistowsko-leninowskiej. W teorii nie wolno robić z marksizmu-leninizmu religii, trzeba przede wszystkim stosować dialektykę, uwzględniać dalszy rozwój i nie podchodzić dogmatycznie do problemów"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta