Polskość doświadczana inaczej
Gry emigracyjne
Polskość doświadczana inaczej
Polskość doświadczana inaczej
Dokończenie 13
Nie było to łatwe, wymagało to kwalifikacji merytorycznych, znajomości języków zachodnich i szerokich stosunków w takich czy innych gronach międzynarodowych. Na emigranta, podejmującego jakąkolwiek działalność polityczną, nikt nie czeka na ogół z otwartymi rękami. Policja kraju osiedlenia, a w konsekwencji i urzędy wydające dokumenty pobytowe dla cudzoziemców, przewidują mogące się z takimi osobnikami wiązać kłopoty polityczne i traktują ich zazwyczaj grzecznie, lecz bez sympatii: z dwojga złego lepszy czasem bywa cudzoziemski bezrobotny szewc-pijaczek, którego zawsze będzie można w razie czego wsadzić lub wydalić z kraju, niż taki prorok polityczny, o którego wyrzuceniu rozpisze się międzynarodowa prasa, powodując oczywistą awanturę w resorcie. W efekcie sytuacja obcokrajowca czynnego politycznie bywa niełatwa, zwłaszcza, gdy chce on być w swym działaniu niezależny od rozmaitych miejscowych możnych świata tego.
W działaniu tym ogromną rolę odgrywają media: trzeba nie tylko samemu je znać, ale i być w nich znanym, oczywiście, trzeba dobrze znać język i umieć mówić, nie bać się mikrofonu ani kamery i mieć sporą psychiczną siłę przebicia, choć trochę równoważącą fakt kompletnego braku bardzo przydatnej w takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta