Samorządy mogą mieć sposób na tanie mieszkania
W ostatnich miesiącach zmienia się klimat wokół budownictwa mieszkaniowego. Rząd przygotowuje program dopłat do odsetek od kredytów hipotecznych na ten cel, same kredyty tanieją. Największe jednak możliwości rozwoju taniego budownictwa są w gminach, ale się z nich nie korzysta.
Oprocentowanie kredytów hipotecznych wyraźnie ostatnio zmalało, co wpływa na skalę przedsięwzięć budowlanych indywidualnych inwestorów i deweloperów. Banki prześcigają się w ofertach coraz tańszych kredytów. Oprocentowanie kredytów we frankach szwajcarskich wynosi już niespełna 2 proc., a w złotych około 5 proc. Dlaczego więc nie rozwija się tanie budownictwo w gminach? Dlaczego nie wytworzyły się nowe jego formy?
TBS nie są dobrym rozwiązaniemJak dotąd działają tylko Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Mają one jednak wady: duże koszty funkcjonowania oraz fakt, że po spłacie kredytu lokatorzy nie stają się właścicielami mieszkań.
Z moich analiz wynika, że wielu młodych ludzi uczestniczących w systemie TBS decyduje się na to przede wszystkim dlatego, że nie widzą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta