Prezentacja należności
Wyjątkiem są aktywa finansowe reprezentujące należności (np. udzielone pożyczki czy obligacje). Te bowiem zaliczamy do inwestycji długo- lub krótkoterminowych.
Należności wykazuje się w bilansie w podziale na: > długoterminowe - zaliczane do aktywów trwałych, > krótkoterminowe - stanowiące składnik aktywów obrotowych.
Dalszy podział należności długoterminowych i krótkoterminowych polega na wyodrębnieniu rozrachunków z jednostkami powiązanymi (art. 3 ust. 1 pkt 42 uor) oraz jednostkami pozostałymi (niepowiązanymi).
Należności i roszczeń przedawnionych, umorzonych lub ostatecznie uznanych za nieściągalne nie można zaliczać do aktywów, bowiem nie przysporzą one jednostce w przyszłości korzyści ekonomicznych.
Należności długoterminowe...W bilansie należności długoterminowe są wykazywane w poz. A.III, w podziale na należności:
1. od jednostek powiązanych,
2. od pozostałych jednostek.
Niewiele wierzytelności kwalifikuje się do wykazania w tej pozycji aktywów bilansu, ponieważ należności długoterminowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta