Rozliczenia międzyokresowe
Pierwsze z wymienionych są składnikiem aktywów, drugie wykazujemy w pasywach bilansu. Cel i zasady rozliczeń międzyokresowych kosztów i przychodów regulują art. 39 i 41 uor.
Gdy koszty dotyczą przyszłych okresówRozliczenia międzyokresowe czynne tworzymy, gdy poniesione w danym okresie sprawozdawczym koszty dotyczą okresów przyszłych. Konsekwencją przyjętej w uor definicji aktywów powinna być wnikliwa ocena możliwości wykazywania danej pozycji kosztów jako aktywu jednostki.
Nie wszystkie nakłady ponoszone w celu uzyskania przyszłych korzyści ekonomicznych można zaliczyć do rozliczeń międzyokresowych czynnych (aktywów) ze względu na niewystarczającą pewność uzyskania profitów. Dotyczy to m.in.:
- > kosztów działalności reklamowej i promocyjnej,
- >kosztów rekrutacji i szkoleń pracowników,
- >nakładów na prace badawcze (ogólne),
- >kosztów rozpoznania rynku,
- >kosztów związanych z uczestnictwem w przetargu, ponieważ w chwili ich ponoszenia nie ma pewności uzyskania zleceń. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta