Rezerwy na przyszłe zobowiązania
Ustawa o rachunkowości definiuje rezerwy jako zobowiązania, których termin wymagalności albo kwota nie są pewne. Jednym z warunków utworzenia rezerwy jest możliwość wiarygodnego oszacowania kwoty zobowiązania w terminie jego wymagalności. Oszacowanie powinno uwzględniać wiedzę i doświadczenie kierownictwa jednostki oraz wszelkie dostępne informacje na temat ryzyka i niepewności towarzyszącej zdarzeniom, na które tworzy się rezerwy.
Tworzenie rezerw jest przejawem stosowania zasady ostrożności. Jednak rezerwy nie mogą być tworzone w wysokości nadmiernej.
Wysokość rezerwy powinna wynikać z zastosowania odpowiednich metod szacunku, w tym także metod statystycznych. Każda firma powinna mieć dokumentację pozwalającą zweryfikować poziom utworzonych rezerw.
Rezerwy mogą być krótko- lub długoterminowe. Do grupy tych pierwszych zalicza się całość lub część rezerw, co do których przewiduje się wykorzystanie, np. zapłatę, w ciągu 12 miesięcy od dnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta