Efekty zależą od rządu
W unijnym budżecie na lata 2007 - 2013 dla nowych krajów UE z Europy Środkowej i Wschodniej przewidziano znaczne transfery finansowe z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Ich wielkość będzie się wahać od 3,5 do 4 procent PKB rocznie. To ogromna szansa wprowadzenia gospodarek nowych krajów członkowskich na ścieżkę długookresowego, szybkiego wzrostu.
Pieniądze z funduszy strukturalnych to przeciętnie 20 proc., a w niektórych krajach, także w Polsce, nawet 25 proc. całych wydatków na inwestycje. W relacji do PKB są to środki inwestycyjne przewyższające transfery w szczytowych latach planu Marshalla. To więcej, niż otrzymało do tej pory jakiekolwiek państwo w historii Unii Europejskiej.
Można oczekiwać, że fundusze strukturalne będą miały korzystny wpływ na wszystkie trzy składniki decydujące o potencjale wzrostu gospodarczego: siłę roboczą, kapitał i wydajność. Ich wykorzystanie stworzy nowe możliwości zatrudnienia, pomagając bezrobotnym powrócić na rynek pracy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta