Umowy można podważać
W przetargu, w którym chcieliśmy wziąć udział, zamawiający dołączył do specyfikacji ogólne warunki umowy. Wśród nich znalazło się postanowienie: "wykonawca nie będzie rościł żadnych praw, gdy zamawiający dokona zamówienia o wartości mniejszej niż określona lub odstąpi od umowy". Jednocześnie zamawiający przewidział wysokie kary umowne. Zastrzegł również prawo dochodzenia na zasadach ogólnych odszkodowania uzupełniającego, przewyższającego wysokość zastrzeżonych kar umownych. Przetarg dotyczy dostaw olejów silnikowych. Mają one następować sukcesywnie, w ciągu 12 lub 24 godzin od żądania zamawiającego. Handlujemy olejami z zagranicy. Jeśli sprowadzimy je, a zamawiający oświadczy, że odstępuje od umowy, to poniesiemy duże koszty. Czy w tej sytuacji zamawiający ma prawo zawrzeć taką klauzulę w umowie? - pyta czytelnik DF.
Opisana sytuacja to przykład próby zmuszenia wykonawców do zawarcia niekorzystnej dla siebie umowy. Tymczasem umowa o zamówienie publiczne jest zobowiązaniem dwustronnym, a w tej zamawiający usiłuje zdjąć z siebie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta