Jak zagwarantować sobie prawo odstąpienia od umowy
W myśl art. 395 kodeksu cywilnego w umowie można zastrzec, że w ciągu oznaczonego terminu jednej albo obu stronom będzie przysługiwać prawo odstąpienia od umowy.
Umowne prawo odstąpienia należy odróżnić od ustawowego prawa odstąpienia. To drugie przysługuje stronom w szczególnych przypadkach, wprost na podstawie przepisów, niezależnie od postanowień umowy.
W jaki sposób je zastrzecUmowne prawo odstąpienia jest kolejnym (obok już omawianego zadatku, kary umownej) dodatkowym zastrzeżeniem umownym.
Prawo odstąpienia może być zastrzeżone zarówno na rzecz jednej, jak i obu stron umowy. Może być wprowadzone albo w momencie zawierania umowy, albo ewentualnie później, jako zmiana umowy.
Po to, żeby skutecznie zastrzec prawo odstąpienia od umowy, trzeba koniecznie wskazać w niej: > termin, w którym będzie możliwe skorzystanie z prawa odstąpienia, oraz > czy prawo to przysługuje obydwu stronom umowy, czy tylko jednej z nich, a jeśli tak, to której.
PRZYKŁADKupującemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy sprzedaży w terminie 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta