Pod osłoną urlopu macierzyńskiego
Urlop macierzyński wynosi zasadniczo 16 tygodni przy pierwszym porodzie, 18 przy każdym następnym oraz 26, gdy na świat przyjdą bliźniaki, trojaczki itd. Pracownicy, która przyjęła dziecko przysposobione lub na zasadzie rodziny zastępczej (z wyjątkiem pełniącej zadania pogotowia rodzinnego), przysługuje 18 tygodni. Matka, której dziecko urodziło się martwe lub zmarło przed upływem ośmiu tygodni życia, ma prawo do 8 tygodni urlopu, który jednak nie może się zakończyć szybciej niż siódmego dnia po zgonie. Jeśli dziecko zmarło po upływie ośmiu tygodni życia, matka dostanie siedem dni urlopu po zgonie. Szefowi nie wolno w tym czasie dać pracownicy ani wypowiedzenia ostatecznego, ani zmieniającego czy inaczej rozwiązać umowy. Nie jest to jednak bezwzględny zakaz.
Pracodawcy wolno więc zwolnić matkę będącą na urlopie macierzyńskim: > bez wypowiedzenia, w trybie natychmiastowym (po uzyskaniu zgody zakładowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta