Licho nie śpi
Komisja Europejska oceni wkrótce szanse przyjęcia do strefy euro państw, które są już w systemie ERM2. Niestety, w ciągu ostatniego roku zmalały szanse krajów, o których do niedawna sądzono, że na drodze do euro nie napotkają już żadnych trudności.
Dotyczy to Litwy i Estonii, które formalnie weszły do systemu ERM2, nakładającego obowiązek stabilizowania kursu w wyznaczonym paśmie wahań, ale nadal stosują kursy sztywne, oparte na systemie izby walutowej.
Czym jest system izby walutowej? Angielską nazwę currency board tłumaczy się u nas czasami jako zarząd walutą. Tłumaczenie to jest mylące, ponieważ chodzi tu o instytucję, która wyrzeka się zarządzania walutą krajową. W tym systemie władza monetarna zobowiązuje się ograniczyć działalność głównie do wymieniania walut obcych na krajową przy zastosowaniu sztywnego kursu, który nie może być zmieniony. Zobowiązanie takie oznacza w praktyce automatyczne uzależnienie zmian podaży pieniądza krajowego od zmian wielkości rezerw walutowych.
Izby walutowe były powszechnie stosowane w XIX wieku w koloniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta