Wypożycz pracownika innemu pracodawcy
Leasing pracowniczy to jedna z form elastycznego regulowania poziomu zatrudnienia. Polega na udzieleniu pracownikowi, za jego zgodą, urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony między pracodawcami w zawartym przez nich porozumieniu (art. 174 1 § 1 k.p.).
Nie wolno go mylić z zatrudnianiem pracowników tymczasowych czy pracą na zastępstwo. Inne są tu bowiem podstawy prawne, inny tryb zatrudniania oraz inna sytuacja pracodawcy i pracownika.
Dwa porozumienia...Przy leasingu pracowniczym potrzebne są dwa porozumienia. Pierwsze zawierają między sobą pracodawcy. Określają w nim, który pracownik zostanie "wypożyczony", na jak długo i na jakich warunkach (rodzaj pracy, stanowisko, wysokość wynagrodzenia).
Nie ma znaczenia forma porozumienia, bo przepisy jej nie narzucają. Może więc być nawet ustne, ale dla celów dowodowych byłoby lepiej, żeby zostało przygotowane na piśmie.
Porozumienie między pracodawcami nie wywoła żadnych skutków, jeśli pracownik nie zgodzi się na czasową pracę u nowego pracodawcy. Zgoda pracownika, i to wyrażona na piśmie, jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta