CZYTELNICY PYTAJĄ, dF ODPOWIADA
- Jak rozliczyć zaległy urlop wypoczynkowy pracownika zatrudnionego w ubiegłym roku na pół etatu? Od stycznia 2006 r. zatrudniamy go na cały etat, a w 2005 r. nie wykorzystał 11 dni. Czy należy mu policzyć urlop jako: 11 dni x 4 godzin (44 h), a więc w tym roku do wykorzystania po zaokrągleniu ma 6 dni po 8 godzin?
Wymiar urlopu wypoczynkowego osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się - zgodnie z art. 154 2 § 2 k.p. - proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę 20 lub 26 dni. Pamiętać trzeba o tym, że niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Choć przepisy kodeksu pracy zmieniły się od 1 stycznia 2004 r. m.in. w zakresie urlopów dla niepełnoetatowców, to nie ma regulacji, która wskazywałaby na odmienne w stosunku do pozostałych pracowników potraktowanie zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy przy udzielaniu im zaległej laby. Dlatego urlopu zaległego jak i bieżącego należy im udzielać proporcjonalnie do wymiaru ich zatrudnienia.
Czytelniczka ma prawdopodobnie już prawidłowo wyliczony wymiar zaległego urlopu (proporcjonalnie do ówczesnego wymiaru zatrudnienia), trzeba go teraz rozliczyć w tym roku. Jeśli pracownik ma 11 dni z 2005 r., to w tym roku powinien wykorzystać te 11 dni liczone po 8 godzin (11 x 8 godzin = 88 godzin),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta