Kamienne obrazy na pustyni
Egipt, Sahara, tak zwana Pustynia Zachodnia (na zachodnim brzegu Nilu), oaza Dachla - 690 kilometrów na południe od Kairu: tu na płaskich powierzchniach piaskowcowych skał przetrwały ryty sprzed tysięcy lat. Najstarsze i najbardziej zagadkowe pochodzą ze schyłku epoki kamienia, z VI, V tysiąclecia p.n.e. - A może są jeszcze starsze, wykażą to dopiero szczegółowe analizy - przypuszcza kierujący badaniami prof. Michał Kobusiewicz. Dokładny wiek rytów ustalą w roku 2007 Australijczycy specjalną metodą fizykochemiczną.
Odkryte po raz drugiPierwszy natrafił na ryty w oazie Dachla niemiecki badacz, dr Eberhard Winkler z Uniwersytetu w Getyndze, w 1938 roku. Jednak jego odkrycie poszło w zapomnienie, świat zaprzątnięty był ważniejszymi sprawami niż badania archeologiczne. Drugim naukowcem, który dotarł do prastarych obrazów, był prof. Lech Krzyżaniak, zmarły przedwcześnie dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wytyczył jeden kilometr kwadratowy, na którym obrazy występują szczególnie gęsto, i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta