W jaki sposób liczyć dzień wolny od pracy
Wprowadzenie do polskiego prawa pracy odpoczynków to efekt implementacji przepisów europejskich, ale doba pracownicza jest już polskim "wymysłem". W myśl art. 128 k.p. przez dobę rozumiemy kolejne 24 godziny, poczynając od godziny rozpoczęcia pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy. Doba pracownicza nie pokrywa się zatem z dobą kalendarzową (astronomiczną).
Jest to słuszne, bo firmy często organizują pracę na zmiany,a ta może być wykonywana na przełomie dwóch dni kalendarzowych. Dzięki takiemu pojmowaniu doby przypadnie ona zawsze w jednej dniówce roboczej.
W dziale VI kodeksu pracy pojawia się jednak jeszcze jeden termin - dzień wolny od pracy, np. w zamian za pracę w niedzielę, święto czy też w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Niestety przepisy nie podają definicji dnia wolnego i w związku z tym pojawiają się problemy interpretacyjne.
Według Ministerstwa Pracy i Polityki SpołecznejZdaniem resortu czas pracy powinien być rozliczany w dobie pracowniczej. Oznacza to, że najpierw musi zakończyć się doba pracownicza, w której pracownik wykonywał pracę, a dopiero później może rozpocząć się dzień wolny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta