Jak nie wiązać sobie rąk stałą umową o pracę
Gdy pracodawca nie chce się wiązać z pracownikiem na stałe, to może zawrzeć z nim umowę terminową, czyli na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. To najbardziej popularna forma elastycznego podejścia do zatrudnienia. Ale niejedyna. Jest jeszcze leasing pracowniczy, umowa na zastępstwo i praca tymczasowa. Każda do zastosowania w innych okolicznościach i dająca inne możliwości.
Pracownik wypożyczony z innej firmy...Nowe zadania, nowe zlecenie, nowe zamówienia, a pracowników i to wykwalifikowanych mało. Co robić? Zamiast szukać na rynku i przyuczać nowych pracowników bez gwarancji dobrego wyniku, lepiej dogadać się z konkurencją i wypożyczyć od niej pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami, czyli sięgnąć po leasing pracowniczy (art. 174 1 k.p.). Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne, jest możliwe. Nigdy bowiem nie jest tak, że w danej branży wszystkim pracodawcom powodzi się w tym samym czasie tak samo dobrze. Konkurencyjna firma może przeżywać trudności finansowe i wypożyczy swoich pracowników, aby zaoszczędzić. W leasingu pracowniczym na okres leasingowania stosunek pracy u podstawowego pracodawcy jest bowiem zawieszany. Nie ponosi więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta