Lepiej szkolić, niż płacić za wypadek przy pracy
Zgodnie z art. 237 3 § 2 i 3 k.p. pracodawca powinien zapewnić pracownikowi szkolenia bhp oraz ma je sfinansować.
Nie dopuść do pracyNa podstawie art. 237 3 § 1 k.p. pracodawcy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, jeśli do jej wykonywania nie ma on dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Oznacza to także zakaz dopuszczania do pracy pracownika, który nie ma aktualnych szkoleń bhp. Dotyczy to zarówno zatrudnionego, który w ogóle nie został przeszkolony, jak i takiego, który co prawda przeszedł kurs, ale nie nabył wystarczającej wiedzy i umiejętności. Zakaz odnosi się też do tego, który przeszedł kiedyś pozytywnie szkolenia, ale straciły one aktualność, bo od ostatniego kursu upłynęło sporo czasu.
Gdy pracodawca stwierdzi u pracownika niedostateczne wyniki szkolenia bhp, to ma go ponownie wyedukować. Jeżeli mimo dodatkowego kursu pracownik nie opanuje materiałów szkoleniowych, to szef powinien odsunąć go od pracy jako nieprzydatnego na określonym stanowisku. Taki tryb...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta