Matura z biologii. Arkusz II - Poziom rozszerzony
Rysunek do zadania 1 Potencjał osmotyczny (ψo) wyraża jakby zdolność komórki do pobrania pewnej ilości wody. Im większe jest stężenie roztworu wewnątrz komórki, tym więcej wody może ona przyjąć, czyli ma większy potencjał osmotyczny, co oznacza bardziej ujemną jego wartość.
Na podstawie wiadomości zawartych w tekście wskaż, która komórka (A czy B) może osiągnąć większy turgor, wiedząc, że pozostaje on w zależności wprost proporcjonalnej do potencjału osmotycznego. Wybór uzasadnij.
Zadanie 2. (2 pkt)Podaj nazwę organellum komórkowego opisanego w poniższym tekście oraz przedstaw cechę umożliwiającą mu pełnienie wymienionych funkcji.
Pełni ważną rolę w wielu naturalnych procesach, np. resorpcji ogona u kijanki przechodzącej przeobrażenie. W komórkach, którym brakuje substancji energetycznych, może rozkładać organelle, umożliwiając wykorzystanie ich składników jako źródła energii.
Zadanie 3. (4 pkt)
Zadanie 3 INTERFAZA MEJOZA G1 S G2 IP IM IA IT IIP IIM IIA IIT ilość DNA 2c 4c 4c 4c 4c 2c 2c 2c...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta