Ikony w bagażniku
Przemyt zabytków stał się polską specjalnością. Kusi możliwością szybkiego wzbogacenia się i stosunkowo niewielkim ryzykiem: najsurowsza kara, jaką można wymierzyć, to 5 lat więzienia. Z informacji Regionalnego Biura Łącznikowego Wywiadu Celnego Światowej Organizacji Ceł (RILO ECE) wynika, że w ósemce krajów Europy Środkowo-Wschodniej zajmujemy niekwestionowane pierwsze miejsce pod względem liczby ujawnionych prób przemytu zabytków i dzieł sztuki.
Najpopularniejszą formą nielegalnego wywozu dóbr kultury jest... przesyłka pocztowa. Niedawno warszawscy celnicy w trzech kolejnych paczkach znaleźli 5 zabytkowych samowarów, które pochodziły z kradzieży. Innym razem w tekturze służącej za opakowanie odkryli unikatowe znaczki pocztowe, wykonane przez polskich jeńców w czasie II wojny światowej. W ub.r. w ważącej 10 kilogramów paczce próbowano przesłać... ponad tysiąc zabytkowych monet.
Skarby z paczekWitold Lisicki z Urzędu Celnego w Warszawie mówi, że nie ma tygodnia, by w paczkach lub przesyłkach nadawanych pocztą celnicy nie natrafili na przedmiot zabytkowy. -W ten sposób przemycane jest dosłownie wszystko, co ma stosunkowo niewielkie rozmiary: starodruki, rękopisy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta