Kiedy można przesunąć urlop
Niezależnie od tego, która strona występuje z propozycją zmiany, to o udzieleniu i przesunięciu urlopu na inny termin decyduje tylko pracodawca.
Pracownik ma ważne powodyWniosek o zmianę terminu urlopu określonego w planie urlopów pracownik motywuje ważnymi przyczynami, które uniemożliwiają mu wykorzystanie go zgodnie z przeznaczeniem (art. 164 k.p.). Nie są one wymienione w kodeksie pracy. Najczęściej mają indywidualny charakter i dotyczą sytuacji życiowej pracownika, dlatego niemożliwe jest ich wyliczenie w ustawie.
Za przesunięciem terminu urlopu może przemawiać np. konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem, choroba członka rodziny, przesunięcie urlopu współmałżonkowi z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, konieczność załatwienia ważnych spraw osobistych itp. Ocena, czy podana przez pracownika przyczyna jest ważna, każdorazowo należy do pracodawcy.
Sąd Najwyższy w wyroku z 27 listopada 1997 r. (I PKN 393/97) uznał, że takiej przyczyny nie stanowi udział pracownika w strajku (w proteście głodowym). W takiej sytuacji pracodawca nie musi przesuwać zaplanowanego terminu urlopu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta