Firma płaci, gdy pracownik choruje
Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby trwającej łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym zachowuje on prawo do wynagrodzenia finansowanego przez pracodawcę. Tak mówi art. 92 kodeksu pracy. Od 34 dnia pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy finansowany przez ZUS.
Pracownik może uzyskać wynagrodzenie za czas choroby, jeśli minął już 30-dniowy okres wyczekiwania (minimalny okres ubezpieczenia chorobowego, po którym ubezpieczony nabywa prawo do świadczeń). Dotyczy to także sytuacji, gdy niezdolność do pracy powstała w czasie ciąży. Okresu wyczekiwania nie wymaga się, gdy pracownik jest niezdolny do pracy na skutek wypadku w drodze do lub z pracy.
Co w okresie wyczekiwaniaDo okresu wyczekiwania zalicza się okres poprzedniego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa pomiędzy poprzednim okresem a następnym nie przekracza 30 dni lub była spowodowania urlopem bezpłatnym, urlopem wychowawczym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów, wynagrodzenie chorobowe przysługuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta