Trudno go załamać: jak system światowego handlu opiera się złym proroctwom
Kiedyś uważano, że wzrostu światowego handlu nie da się powstrzymać. Obecnie jednak pojawia się coraz więcej wątpliwości co do siły tego trendu. Towarzyszą im prognozy powstawania nowych barier i opinie, że proces globalizacji nie tylko się zatrzymał, ale nawet obrócił w swoje przeciwieństwo.
Czy integracja gospodarcza, która spowodowała ostatnio przezwyciężenie tylu urazów, wystarczy do pokonania także najnowszych przeszkód?
Nowe stulecie miało niespełna dwa lata, kiedy pękł t. z. w. bąbel spekulacyjny, czyli zapoczątkowany w poprzedniej dekadzie i obejmujący cały świat żywiołowy wzrost cen aktywów. Wkrótce po amerykańskiej recesji 2001 r. nadszedł 11 września: był on ciosem w poczucie bezpieczeństwa. Dwa tygodnie po atakach terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton główny ekonomista banku inwestycyjnego Morgan Stanley Stephen Roach napisał w "Financial Times": "Terroryzm nasypał piasku w mechanizmy powiązań międzynarodowych i zagroził pozbawionemu tarć przebiegowi globalizacji".
Od tego czasu zaufanie nadwątliły nowe konflikty i powstania w Iraku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta