Ile państwa w państwie
Pytanie brzmi zgrabnie, ale odpowiedzieć na nie trudno, nawet jeśli chodzi nam o pewne państwo nad Wisłą. Państwo jest organizacją kodyfikującą relacje między ludźmi i społecznościami nie znającymi się bezpośrednio, a mającymi wspólne interesy czy -mówiąc bardziej elegancko - wspólne sprawy, a ostatecznie pewne bonum commune - wspólne dobro. Państwo nowożytne jest wynikiem umowy społecznej, rzeczywistością umowną, odwołującą się do uzgodnienia opinii określonej zbiorowości i - jak chce Jean Jacques Rousseau - z tego uzgodnienia czerpiącą swą powagę. Równocześnie jednak państwo tworzy dla tej umowy społecznej ramę terytorialną, ludnościową i materialną. W tym drugim sensie jest - i chyba musi być - rzeczywistością pewnej realnej politycznej siły. Będzie istniało tak długo, jak długo ta siła będzie budzić respekt na zewnątrz i wewnątrz. Trzeba więc ją nieustannie wzmacniać.
Fundamentem państwa jest zbiorowość obywateli tworząca społeczeństwo i dysponująca wspólnym kodem kulturowym. W zgodzie z tym kodem społeczeństwo określa prawo, któremu jest gotowe się podporządkować. To właśnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta