Auto w działalności gospodarczej
Jestem lekarzem, prowadzę praktykę w ramach działalności gospodarczej. Zamierzam wpisać do ewidencji środków trwałych samochód osobowy kupiony w czerwcu 2005 r. w salonie. Samochód stanowi współwłasność: moją, męża oraz syna w równych częściach. W jakiej wysokości powinnam ustalić wartość początkową tego środka trwałego i stawkę amortyzacyjną?
Wartością początkową auta będzie cena jego nabycia, bo tę da się ustalić na podstawie faktury wystawionej przez autosalon. Ale nie cała, bo trzeba tu wziąć pod uwagę treść art. 22g ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof). Mówi on, że gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, jego wartość początkową ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności.
Zasada ta nie ma zastosowania do składników majątkowych stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że wykorzystują oni składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.
Zatem czytelniczka może amortyzować albo 1/3, albo 2/3 ceny nabycia auta (jeśli wchodzi ono w skład wspólnego majątku małżonków, a mąż nie wykorzystuje go na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta