Czy przyczepa jest środkiem transportu
Ustawa o VAT posługuje się pojęciem środka transportu, ale go nie definiuje. Odpowiedź na pytanie, co się pod tym kryje, jest dla podatników istotna przynajmniej w dwóch sytuacjach:
> po pierwsze, gdy polski podmiot wynajmuje, dzierżawi, zawiera umowę leasingu lub inną umowę o podobnym charakterze, dotyczącą środka transportu, a świadczącym usługę jest podatnik prowadzący działalność gospodarczą z siedzibą lub miejscem zamieszkania poza terytorium Polski - wówczas taka usługa jest opodatkowana przez usługodawcę, a nie przez nabywcę;
> po drugie, przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu (WNT) tego towaru - podatnik dokonujący WNT nowych i innych środków transportu ma obowiązek wpłacić na konto urzędu skarbowego VAT należny wynikający z wystawionej faktury wewnętrznej w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 103 ust. 4).
PRZYKŁADPolska spółka wynajmuje od kolei niemieckich cysterny kolejowe przewożące gaz do Polski z innych krajów UE. Otrzymuje fakturę za wynajem zawierającą niemiecki podatek od wartości dodanej. Strona niemiecka uznaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta